Od těch dob, co se GPS navigace stala poměrně běžným vybavením dopravních prostředků i mobilních telefonů a jiných drobných hračiček, jimiž je dnes vyzbrojena většina z nás, se moc často nestává, že by lidé neplánovaně bloudili. Pro ty, kdo nacházejí v bloudění zvláštní potěšení i pro ty, kdo si chtějí procházku labyrintem prostě jen vyzkoušet, existují uměle vytvořená bludiště zrcadlová, z živého plotu i jiné zeleně a dokud vám nedojdou síly a nepřijdete o poslední kapku naděje, že je v lidských silách nalézt cestu ven, nepochybujete o tom, že jsou labyrinty úžasné a fascinující.

V belgickém Genku, v areálu bývalého uhelného dolu, vznikl stylový ocelový labyrint, který se od běžných bludišť liší především tím, že se v něm snoubí hravost s uměním. Na projektu bludiště v celkové délce jednoho kilometru spolupracovala dvojice architektů a umělců Pieterjan Gijs a Arnout van Vearenbergh. Jejich bludiště není neobvyklé pouze materiálem, ze kterého je vyrobeno, ale i zpracováním: ze stěn labyrintu jsou vyříznuty různé geometrické tvary, které umožňují náhled za zeď nebo několik zdí, zároveň poskytují nový pohled na celou strukturu. Návštěvníci atrakce si tak odnášejí jedinečnou zkušenost. Kromě bloudění a obdivování výjimečného prostoru mohou zájemci nahlédnout i do šachty, kde se dříve těžilo uhlí.

gijs-van-vaerenbergh-builds-sculptural-steel-labyrinth-at-former-coal-mine-designboom-01 gijs-van-vaerenbergh-builds-sculptural-steel-labyrinth-at-former-coal-mine-designboom-05 gijs-van-vaerenbergh-experimental-labyrinth-c-mine-art-centre-designboom-01 (1) gijs-van-vaerenbergh-experimental-labyrinth-c-mine-art-centre-designboom-02gijs-van-vaerenbergh-builds-sculptural-steel-labyrinth-at-former-coal-mine-designboom-04gijs-van-vaerenbergh-builds-sculptural-steel-labyrinth-at-former-coal-mine-designboom-02gijs-van-vaerenbergh-experimental-labyrinth-c-mine-art-centre-designboom-03gijs-van-vaerenbergh-experimental-labyrinth-c-mine-art-centre-designboom-04gijs-van-vaerenbergh-experimental-labyrinth-c-mine-art-centre-designboom-05gijs-van-vaerenbergh-experimental-labyrinth-c-mine-art-centre-designboom-06gijs-van-vaerenbergh-experimental-labyrinth-c-mine-art-centre-designboom-08