Ve dnech 8.4.2014 – 13. 4. 2014 se v italském Miláně uskuteční 53. ročník přehlídky světového designu Salone Internazionale del Mobile. Tvorba českých návrhářů bude letos k vidění také mimo výstavní haly.

V rámci projektu Glasswood svou tvorbu představí společnosti BOMMA, TON  a Wine Food Market, ukázka tvorby studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové   v Praze tvoří nedílnou součást prezentace.

Rozsáhlou českou účast iniciovalo a spoluorganizuje České centrum Milán.

Mezi hlavní aktivity Českého centra Milán patří podpora prezentace českého designu a posílení budování jeho image se snahou zařadit jej mezi světovou špičku, která se v Miláně prezentuje. Italské České centrum je stálým partnerem prezentace českého designu. Prezentace tvorby českých umělců se zde v rámci Fuori Salone/Salone del Mobile představí již potřetí.

MLADÁ TVORBA

Svůj projekt bude v rámci Glasswood prezentovat také Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze. Studenti Ateliéru produktového designu, Monika Matějková, Anna Štěpánková, Lukáš Kuba, Jorge García a Armando Salazar, pro něj navrhli prostorový objekt. „Chtěli jsme v něm promítnout atmosféru probouzejícího se jara, ranní rosy, vrhajících stínů a znovu rostoucího dřeva. Zároveň však i technologie vystavovatelů a venku tak upozornit na akci odehrávají se uvnitř,“ popsali. Vznikla tak brána složená z ohýbaného dřeva společnosti TON, ve vrchní části doplněná světly ve tvaru kapek, vyrobených firmou BOMMA. Studenti UMPRUM vystavují na milánské přehlídce opakovaně.

Vedle projektu Glasswood vystavuje škola pod kuratelou Evy Eisler na Ventura Lambrateinstalaci Point of View. Pečlivý výběr napříč školními ateliéry vygeneroval tři desítky objektů, které představují to nejlepší, co v loňském roce na UMPRUM vzniklo. Celkem bude v průmyslové hale na předměstí Milána představeno osm ateliérů – Ateliér keramiky, Ateliér skla, Ateliér K.O.V., Ateliér módní tvorby, Ateliér design oděvu a obuvi, Ateliér textilu, Produktový design a Design nábytku a interiéru.

VELETRH PŘEDSTAVÍ OSVĚDČENÉ ČESKÉ ZNAČKY

BOMMA odprezentuje svou další řadu kvalitního broušeného českého křišťálu. Glass mount je sada dvou mís a vázy, které navrhl Arik Levy. Jejich dřevěný podstavec ve spojení s řezaným křišťálem vytváří kontrastní přechody z teplého do studeného, z měkkého do tvrdého. „Produkty vypadají, jakoby vyrostly ze země, ale nyní se vznášejí v oblacích jako sněhové mraky,“ popsal designér.

BOMMA DUNE Maria Hostinova detail BOMMA BUBLESS Rony Plesl

Židle a barové židle Merano. Tyto novinky, od mladého designéra Alexandera Guflera, uvede společnost TON. „Modely bych charakterizoval jako tvarově jednoduché a funkční. Chtěl jsem, aby židle působily po estetické stránce jako sochy, ale na druhou stranu byly hlavně komfortní a praktické při manipulaci,“ vylíčil Gufler. Produkty proto propojují spodní konstrukci z masivního dřeva s harmonickými tvary ohýbané překližky v sedáku a opěrce. Díky použité výrobní technologii jsou velmi lehké a neobsahují žádné šrouby či kovové části. U barovek si lze vybrat ze dvou výšek, židle lze stohovat.

Merano chair & barstool

„Společnost Wine Food Market oslovila výtvarníka Ronyho Plesla a výsledkem spolupráce je šest typů sklenic navržených na míru nejznámějším italským vínům,“ popsal vznik řady Bicchiere Italiano Jiří Jelínek, jednatel Wine Food Marketu. Ta obsahuje sklenky na prosecco, pinot grigio, sauvignon, chianti, pinot nero, barolo a doplňuje je ještě jedna sklenice na digestivo (ideálně grappa) a další, univerzální, tvarem vyhovující všem druhům vín. Set je ručně foukaný ve sklárně ve Světlé nad Sázavou, každý kus je originál. Jejich vzniku předcházelo roční testování a zkoušení, na kterém se vedle Ronyho Plesla podíleli také přední výrobci vín či sommeliéři.

ITALOVÉ ČESKÝ DESIGN OCENÍ

Český design si začal v průběhu posledních let budovat své jméno v Itálii, a to nejenom díky účasti na významných přehlídkách, ale i díky skvělé řemeslné kvalitě českých designových produktů a kreativitě. To jsou i hlavní ingredience konkurenceschopnosti českých firem, a to nejenom na italském ale i mezinárodním trhu. Italové mají dobré povědomí o vybraných firmách Lasvit, TON či designérech jako je Maxim Velčovský, ale čeká nás ještě hodně práce k tomu, aby si vytvořili celkovou ideu o českém designu obecně. V tom vidíme velký úkol do budoucích let, a to nejenom po stránce podpory prezentace českých firem a designérů,ale především v oblasti jejich propojování s významnými institucemi a osobnosti v oblasti designu v Itálii.


Více informací na: www.czechcentres.cz, www.bomma.cz, www.ton.eu, www.winemarket.cz