Odvážné architektonické projekty musí mnohdy čelit vlně nesouhlasného křiku staromilců. Patrně jsme si už zvykli na to, že se ve městech prostě staví hranaté krabice a výrazně vybočujícím inovacím se někdy bráníme. Naštěstí si tu a tam získá podporu i novátorský návrh a tak může v městské džungli plné nekompromisních betonových kvádrů vykvést třeba lotos.

Kvetení bylo do nedávna doménou rostlin a žen. Od těch dob, co mají na jihu Čínské lidové republiky lotosový dům (The Lotus Building"), už ale kvetou i budovy. Unikátní trojdílná stavba činí svému jménu čest: tváří se docela jako obří lotosové poupě, rozkvétající a rozkvetlý lotos a dokonce si plave na jezírku jako jeho živá předloha. Pod uměle vytvořeným jezerem se nachází dvoupatrová budova hostící kanceláře městského plánovacího úřadu, nástavba skýtá rovněž prostory pro administrativní pracovníky, ovšem kromě toho se v ní najde i nové výstaviště, schůzovní místnosti a konferenční síně.

Budova vypadá velmi zajímavě už zvenku, vnitřní prostory si však s netradiční "fasádou" v ničem nezadají: vstupní hala připomíná interiér katedrály, ovšem díky barvám a světlu pronikajícímu dovnitř nepůsobí nikterak chladně či nepřátelsky. Lotosový dům je obklopen rozsáhlým parkem, který může být cílem pravidelných procházek i setkání s přáteli. Místo neztrácí na půvabu ani po setmění, stavba je totiž osvětlena reflektory, které mění barvu každých dvacet sekund.

Projekt nevznikl pouze kvůli nedostatku kancelářských prostor. Neotřelý architektonický počin dodává místu zvláštní kouzlo, přispívá k jeho atraktivitě, ozvláštňuje ho a proměňuje v osobitý prostor, v němž se obyvatelé města budou cítit dobře. Okázalá stavba nepůsobí pozitivně jen esteticky, její tvůrci uvažovali ekologicky a naplánovali lotos tak, aby byl jeho provoz šetrný k životnímu prostředí. Jezero, na němž byl lotosový dům vybudován, pomáhá vyrovnávat teplotu uvnitř komplexu: v létě ochlazuje a v zimě zahřívá vzduch, který proudí ventilátory do vnitřního prostoru.

lotus-building-wujin-2[6]lotus-building-wujin-4[2]lotus-building-wujin-6[5]lotus-building-wujin-7[5]lotus-building-wujin-3[2]lotus-building-wujin-5[5]