Ruku v ruce se zájmem o zdravý životní styl jde i zájem o přírodní kosmetiku. Na trhu je řada produktů, které se tímto označením honosí. V praxi to ale neznamená vůbec nic, pojem není ukotven v legislativě, proto ho může použít každý. Pokud chcete mít jistotu, že se doopravdy jedná o přírodní produkt, zkuste používat jednoduchou domácí kosmetiku. Základem této kosmetiky jsou především rostlinné oleje, kterých je na trhu kvantum.

Přinášíme přehled vybraných olejů společně s výčtem jejich mnohdy až zázračných vlastností. Na trhu jsou jich desítky a může být těžké se v nich zorientovat, vybrali jsme proto pro Vás takové oleje, které by Vám neměly chybět do začátku při Vašem experimentování s výrobou své vlastní kosmetiky.

Arganový olej: Nechte se hýčkat luxusem

Olej z argánie trnité je vhodný především pro poškozenou, citlivou a zralou pleť. Pokožku dokáže vyživit, zvláčnit a zpomalovat stárnutí. Oblíbený je i k výživě vlasů, přidat pár kapek můžete třeba do zábalu na roztřepené konečky. U arganového oleje si dejte pozor na kvalitu, rozdíly jsou opravdu obrovské.

Dýňový olej: Zinek - to pravé pro nehty a vlasy

Tento olej je bohatý na zinek a další minerály pro zdravou pleť, vlasy i nehty. Dýňový olej je hustý, ale dobře se vstřebává. Vaše vlasy ho ocení, obzvlášť pokud mají tendence nadměrně vypadávat. Potírat si s ním můžete nehtová lůžka, nehty se tím posílí a nebudou se tolik lámat. Kvůli vysokému obsahu zinku, ho řada lidí používá i vnitřně jako potravinový doplněk.

Jojobový olej: Hedvábná péče při masírování

Olej z jojoby je oblíbenou složkou masážních olejů, protože má dobrou skluznost. Dobře se vsákne, proto po něm nezůstává pokožka moc mastná. Za zmínku určitě stojí i to, že má přirozený UV faktor cca 4, z toho důvodu je oblíbenou složkou denní péče mnoha žen. Navíc jojobový olej nežlukne tak rychle jako jiné oleje, má dlouhou trvanlivost, proto by neměl ve Vaší sbírce olejů chybět.

Kokosový olej: Hit v koupelně i v kuchyni

Jako jediný z uvedených olejů má většinou tuhou konzistenci, taje až při teplotě 25°C. Své místo má jak při vaření, tak i při výrobě domácí kosmetiky. Vhodný je pro regeneraci, zjemnění a zklidnění pokožky. Při dlouhodobém používání by ale nemusel svědčit suché pokožce, při pravidelném nanášení může začít vysušovat.

Mandlový olej: Pro citlivou pleť to nejlepší

Mandlový olej je tak jemný, že se vřele doporučuje i na dětskou pokožku. Ocení ho i velmi citlivá pleť, protože je nedráždivý. Zklidňuje podrážděnou pokožku, proto je vhodný i po opalování. Dobře se vstřebává a nezanechává pocit mastnoty. Pokud chcete svou kůži rozmazlovat, pátrejte po madlovém oleji, který je za studena lisovaný.

Ricinový olej: Jasná volba pro obočí a řasy

Pokud jsme o některých olejích mluvili jako o jemných a dobře vstřebatelných, tak to pro ricinový olej rozhodně neplatí. Jeho přednosti jsou totiž jinde. Při dlouhodobém nanášení na obočí a řasy stimuluje jejich růst. Hodit by se Vám mohl kartáček od už prázdné řasenky – aplikace s ním bude jednodušší. Ricinový olej by dokázal podpořit růst i vlasů, ale je hodně hustý a těžko se vymývá.

Olej z pšeničných klíčků: Nepostradatelný pomocník při výrobě domácí kosmetiky

Proč by olej lisovaný z pšeničných klíčků neměl chybět ve Vaší základní výbavě? Důvodů je hned několik. Má vysoký podíl vitamínu E a je vhodný pro suchou, stárnoucí a drsnou pleť. Pomůže taky při akné. V neposlední řadě má ještě jeden benefit – pokud ho přidáte v koncentraci 10-20 % k jiným olejům, zvyšujete jejich trvanlivost. V případě alergie na obilniny je vhodné udělat zkoušku citlivosti na malém kousku pokožky a vyčkat, jestli se neobjeví podráždění.


Závěrem pár rad

Při nákupu rostlinných olejů si dávejte pozor na to, kde oleje nakupujete. Kvalita se u jednotlivých prodejců výrazně liší. Dávejte si pozor i na to, jak oleje skladujete. Neměly by přijít do hodně nízkých teplot a je vhodné je skladovat v co nejmenších lahvích. Vznikne jen malá plocha, která je v kontaktu se vzduchem a olej nebude tak rychle žluknout.