Levandule, tea tree, růže, eukalyptus. To jsou pravděpodobně esenciální oleje, na které si většina z nás vzpomene. Co ale anýz, bazalka, pačuli, jalovec nebo ylang-ylang? Každý z těchto olejů si zaslouží naši pozornost. Připravili jsme pro Vás stručný přehled méně i více známých éterických olejů a jejich vliv na zdraví, pokožku i duši.

Anýz patří mezi méně známé oleje. Je proti nachlazení a nadýmání, má antiseptické účinky. Podporuje zpracovávání našich emocí a zahřívá na duši. Nesmí se používat v těhotenství, při kojení, u dětí a vyhnout by se mu měli i lidé s epilepsií.

Olej z bazalky podporuje imunitu a používá se při dýchacích potížích. Podporuje trávení, zlepšuje krevní oběh. Má zklidňující a posilující účinky. Stejně jako u anýzového éterického oleje se nedoporučuje používat ho v těhotenství, při kojení a u dětí.

Přestože benzoin zní spíš jako nějaká chemická sloučenina, ale jedná se o přírodní látku. Tento éterický olej je z pryskyřice ze stromů rodu styrax (česky sturač), které rostou v Asii. Na své si s ním přijdete především při problémech s dýchacími cestami. Usnadňuje odkašlávání, zlepšuje krevní oběh a podporuje trávení.

Bergamot má antibakteriální a protiplísňové účinky. Používá se při nachlazení, snižuje horečku a uklidňuje. Podporuje trávení a pomáhá při zánětech močových cest. Na psychologické úrovni pomáhá zpracovávat potlačené emoce, pomáhá budovat vztah sám se sebou.

Statná borovice posiluje imunitu a pomáhá při nachlazení. Je bezpečná pro děti. Její aromaterapeutické účinky jsou především v oblasti posilování vztahů, zvyšování koncentrace a dodává odvahu řešit problémy.


Cedr uvítáte především při nachlazení, revmatismu nebo onemocnění močových cest. Posiluje přirozenou obranyschopnost, má antibakteriální, protizánětlivé a hojivé účinky. Pomáhá uvolňovat svalové napětí a zlepšuje krevní oběh. Působí také příznivě na elasticitu a pevnost cév. Dokáže pomoci navodit pocit síly a stability.

První ze zástupce citrusů citron podporuje imunitu a dokáže detoxikovat organismus. Doporučuje se při dýchacích potížích, nachlazení i angínách, špatném trávení nebo nevolnosti. Je vhodný na mastnou pleť, pozor si však musíte dát na fototoxicitu – na světle se stává olej toxickým. Používáme jej tedy spíš v nočních směsích olejů nebo krémech.

Velmi oblíbený a hojně používaný eukalyptus si své příznivce získal především díky antiseptickým účinkům. Pomáhá snižovat horečku, je vhodný při nachlazení i infekci močových cest. Nedoporučuje se však pro kojence a malé děti.

Heřmánek má čistící, protizánětlivé a dezinfekční účinky. Odvar z heřmánku může vysušovat pokožku, u éterického oleje tomu tak není. Dokáže tlumit bolest a zklidňuje záněty. Stimuluje zažívání a dokonce příznivě působí při nadýmání. Esenciální olej z modrého heřmánku je jemnější, doporučuje se tedy především pro těhotné a děti.

Pačuli patří mezi méně známé oleje. Má velmi příznivých účinků, ale mnoha lidem nevoní. Hodí se pro mastnou pleť a zmírňuje tělesný pach. Po psychické stránce harmonizuje, uzemňuje a dodává stabilitu, zmírňuje napětí.

Levandule by neměla chybět snad v žádné domácnosti. S trochou nadsázky se o ní říká, že je dobrá na všechno. Posiluje imunitu, snižuje krevní tlak. Je antibakteriální a má protivirové, protiplísňové a protizánětlivé účinky. Přezdívá se jí všeléčivá.

Květinová pelargonie (nebo také geranium) je esenciální olej s antiseptickými, močopudnými a antidepresivními účinky. Podporuje hojení, zmírňuje bolest (například při menstruaci) a pomáhá při celulitidě. Po psychologické stránce je to olej vhodný pro ty, kteří berou všechno až moc vážně, vyrovnává emoce a probouzí ženskou tvořivost.


Aromatický rozmarýn podporuje paměť a koncentraci, takže se hodí při práci a učení. Zvyšuje krevní tlak, tlumí svalovou bolest, ulevuje při únavě a migrénách. Pozitivně ovlivňuje také naše myšlení. Dokáže zpracovat pochybnosti, dodává pocit jasnosti, dodává odvahu.

Růže je velmi oblíbeným luxusním éterickým olejem. Podporuje ženskost a považuje se za afrodiziakum. Uklidňuje a pomáhá při depresi, má harmonizační účinky. Má přízniví vliv na psychiku a údajně pomáhá zpracovávat traumata z dětství.

Santal tiší bolesti v krku, usnadňuje odkašlávání a povzbuzuje lymfu. Pomáhá při zánětech močového a pohlavního ústrojí. Považuje se za meditační olej, protože zlepšuje kontakt se sebou samým, dokáže nás ukotvit v přítomném okamžiku a omezuje přílišné přemýšlení. Santalové dřevo se v kosmetice používá pro upevnění ostatních vůní a jejich zesílení.

Oblíbený Tea tree olej patří společně s levandulí k velmi univerzálním olejům. Své místo má v každé lékárničce pro jeho protivirové účinky, hodí se tedy například proti oparům. Je ho také možné aplikovat přímo na akné.


Ylang-ylang má jemnou vůni a používá se k uvolňování napětí, proti úzkosti a depresi. Zmírňuje emoční labilitu a dokáže tlumit pocit nejistoty. Krom toho má také afrodiziakální účinky a podporuje smyslnost.