Prvního května byla v italském Miláně zahájena výstava průmyslu a kultury Expo 2015. Letos je tématem světové výstavy s dlouhou tradicí jídlo. Vybrané projekty ze 145 zemí světa představí svá řešení podvýživy, hladu a nedostatku pitné vody v některých částech světa, zároveň však jednotlivé státy umožní návštěvníkům výstavy ochutnat národní speciality a nahlédnout do své kultury. V projektech je kladen důraz nejen na zajištění dostatečného množství potravy a vody pro ty, kdo nemají možnost si ji ve svých životních podmínkách dopřávat ani v základní míře, ale zároveň se postarat o to, aby její obstarávání bylo šetrné k životnímu prostředí a mělo udržitelný charakter.

Světová výstava je však zajímavá i z architektonického hlediska. Každá z vystavujících zemí představuje své projekty v pavilonu navrženém právě pro tuto příležitost, nicméně řada pavilonů je rozložitelná a počítá se s tím, že budou využity i po skončení letošního Expa.

V centru mezinárodního výstavního komplexu se nachází italský Strom života.

slide_421462_5394182_freealbero1

Pozornost však přitahují i další pavilony, například ten britský, inspirovaný včelím úlem. Předloha není náhodná, Britové se totiž ve svém pavilonu zabývají opylováním a opylovači, nutností spolupráce vědy, technologie, obchodu, umění a přírody. Ostrované také představí pokrmy připravené z domácích ingrediencí a možnosti zodpovědného odívání.

UK-Pavilion_Milan-Expo-2015_Wolfgang-Buttress_Hufton_Crow_dezeen_sq

Čína vystavuje ve třech pavilonech. Ukazuje člověka jako součást přírody, zdůrazňuje nutnost péče o planetu Zemi, prozrazuje, jak funguje čínské zemědělství a také seznamuje návštěvníky s osmi školami vaření a se svou čajovou kulturou.

_82699194_expochinaafp

Hadí pavilon skrývá ve svých útrobách bambusový les. Stavbu navrhl pro čínskou realitní společnost Vanke Daniel Libeskind.

Milan-Expo-2015_Vanke-Pavilion_Daniel-Libeskind_Hufton-Crow_dezeen_784_0

Zeleno je i v rakouském pavilonu, který je zasazen v hustém porostu stromů produkujících kyslík až pro 1800 lidí. Naši jižní sousedé se zamýšlejí nad otázkou dostatku čistého vzduchu, nad péčí o lesy a nad vazbou mezi vzduchem a jídlem. Austria-Milan-expo-pavilion_dezeen_15 Izrael se zamýšlí nad možnostmi zúrodňování pouštní půdy. _82699486_expoisraelafp Vietnam prezentuje svůj pohled na vodu a nutnost její ochrany před znečištěním, plýtváním a nadměrným rybolovem. slide_421462_5394198_free S obdobným tématem přichází i Česká republika ve svém pavilonu nazvaném Laboratoř života. Předvádí zde, jak lze čistit vodu za pomoci nanotechnologií. 03_repubblica_ceca Mexiko se může pochlubit svou unikátní kuchyní a radí, jak řešit globální problém hladomoru a podvýživy s minimálním negativním dopadem na životní prostředí a biodiversitu. slide_421462_5394190_free Kuvajt patří mezi země, které se nacházejí v nehostinných pouštních podmínkách, jimž musí čelit. Ve středu jeho zájmu je voda (získávání pitné vody z mořské vody), pěstování odolných plodin a využívání obnovitelných zdrojů energie. slide_421462_5394186_free