Pokud jde o bydlení, není nad nezávislost: jen si představte, jaké by to bylo žít bez obav, že vám vypnou proud nebo že půl dne nepoteče voda. A přidejte ještě představu o tom, že si můžete svůj dům vzít i na dovolenou, klidně i do končin, kam civilizace dosud nijak výrazně nedosáhla, a vegetit si tam ve svém pohodlí. Jste-li ochotni obětovat obvyklé rozměry soukromého životního prostoru, můžete do roka žít v luxusní ulitce Ecocapsule.

Svět sužuje spousta tíživých problémů, kromě jiných i krize v oblasti bydlení. Inovativní slovenští architekti z bratislavského studia Nice Architects přispívají svým pididomkem k řešení "bezdomovecké" otázky a přicházejí s projektem, který pilovali dlouhých šest let: s ekologickým soběstačným bydlením drobných rozměrů, ovšem s maximem komfortu.

Ecocapsule vypadá zvenčí trochu jako obří vejce, ze kterého čouhá větrná turbína. Fasáda futuristicky vyhlížejícího obydlí je pokryta solárními panely, které vyrábějí elektrickou energii a zásobují moderní vybavení interiéru. Vejce si vyrobí dostatek energie, i když zrovna moc nefouká a nepraží sluníčko; stav baterie však pro jistotu hlídá počítač a jakmile hrozí vybití baterie, upozorňuje na nutnost šetrnějšího zacházení s energií. Výhodný tvar Ecocapsule také usnadňuje "sběr" dešťové vody a ranní rosy. Voda se hromadí ve spodní části ulity a díky účinným filtrům je z 99,9% zbavena nežádoucích složek a bakterií. Stěny Ecocapsule jsou dobře izolované, takže v chladných podmínkách není třeba se bát dramatického úniku tepla a v létě si nepřipadáte jako grilu.

Ecocapsule6

schemy-energo1-1024x354

Uvnitř vejce se nachází kuchyňka s tekoucí vodou, splachovací záchod a sprcha s teplou vodou, postel a stůl s židlemi. Samozřejmostí je také úložný prostor přístupný zvenčí i zevnitř.

plan-1024x677Ecocapsule4876260fb-d3a8-448f-b5cc-93a9854cf388

Bydlení budoucnosti v podání Ecocapsule sice není univerzální, vícečlenná rodina by se do jednoho domku o rozloze osm metrů čtverečných naskládala jen s obtížemi, ovšem pro skromný pár představuje vynález skvělou alternativu k běžnému domu. Autoři projektu navrhují, že by se miniaturní přenosné bubliny daly využít i v místech zasažených přírodními katastrofami jako přechodné bydlení, hodily by se vědcům dočasně pracujícím v nehostinném terénu a fajn jsou také na dovolenou, dají se totiž převážet (zatím nejezdí samy, ale už se pracuje na vylepšené samopřesouvací verzi).

Funkční prototyp Ecocapsule už je na světě a nic nebrání hromadné výrobě: o alternativní bydlení je totiž velký zájem. Cena prozatím nebyla odtajněna.

EcoCapsule1EcoCapsule5