Život pod zemí nemusí být výlučně krtčí záležitostí. Ačkoli se může na první pohled zdát naprosto absurdní, že by někdo dobrovolně žil v podzemí, realita vás možná překvapí. Bydlení v podzemí přináší řadu nesporných výhod, o kterých se obyčejným pozemšťanům ani nezdá: z podzemního domu v zimě neutíká teplo a v létě je v něm pěkný chládek, nemusíte se bát, že by vám dům odfoukl silný vítr, budete mít dost soukromí... Na druhou stranu je třeba si přiznat, že takový ekologický domek se může pořádně prodražit, protože při jeho budování je potřeba ještě pečlivější plánování než u navrhování standardního nadzemského bydlení.

Obránce Manchesteru United Gary Neville by vám mohl o tom, co stojí ekologický život, vyprávět. Přestože je za vodou, nebojí se investovat peníze smysluplně: jezdí v autě na hybridní pohon a bydlí v úžasném ekologickém podzemním paláci.

image_title_sn9wqarticle-2252442-080579FE000005DC-635_468x311

Sedum House v Norfolku je dalším důmyslně navrženým domkem ponořeným do země. V suterénu se nacházejí ložnice, takže přirozené přítmí není vůbec na škodu. V patře je naopak díky ohromným oknům světla dost, ovšem aby si jeho obyvatelé v létě nepřipadali jako ve skleníku, před pichlavými slunečními paprsky je chrání střecha, která připomíná kšilt.image_title_tmcfo

Architekt John Bodger navrhl první podzemní dům v Cumbrii. Do starého lomu zabudoval ekologický dvoupodlažní dům.

336517

229068

Dům ponořený do welšské půdy nápadně připomíná domeček z Teletubbies. Barevné bříškaté postavičky s anténkami na hlavě v něm ale nenajdete. Malator House si nechal vybudovat jeden zeleně smýšlející britský státník.

exquisite-underground-malator-house-in-wales-4exquisite-underground-malator-house-in-wales-7

KWK Promes přispěli k ochraně planety svým ekologickým domem ponořeným do krajiny. Střecha domu je porostlá trávou, ale jeho majitelé se nemusí bát, že jim bude někdo nad hlavami hrát fotbal či venčit psa. Přístup na zatravněnou střechu je totiž možný pouze zevnitř.

underground-green-house-design underground-home-with-green-roof

Ve švýcarské vesničce Vals se také krčí moderní podzemní domek. Na první pohled může připomínat noru, ovšem už na ten druhý je jasné, že se jedná o luxusní lidský příbytek.

image_title_cuy3xunderground-home-designs-swiss-mountain-house-16underground-home-designs-swiss-mountain-house-11

Švýcaři mají lásku k přírodě v krvi, není tedy divu, že se právě zde daří projektu curyšského architekta Petera Vetsche. Jeho architektonická firma rozesela po Švýcarsku několik "půdních domů", obydlí schovaných pod zemí. Vrstva hlíny a trávy, v níž se domky podobné těm hobitím schovávají, má výborné izolační vlastnosti, takže se v nich přes zimu spotřebuje o téměř 70% méně energie než ve srovnatelně velkých nadzemních domech. V létě se uvnitř drží příjemné teploty i bez klimatizace. 1082106880 1082106903 1082106945 1082106986 1082107003 1082107036

U Egejského moře může pěkně profukovat, dům ukrytý v bezpečí země je tedy jistě dobrou volbou.

underground-home-design-greek-isles-6underground-home-design-greek-isles-1underground-home-design-greek-isles-4underground-home-design-greek-isles-5

Podzemní dům je nesmírně praktický také pro život v poušti.image_title_diyn5