Příroda má všechno dokonale zařízené, ale lidem se někdy její plány příliš nezamlouvají a pokoušejí se ji zkrotit. Země tedy není jeden velký prales, ale hemží se to na ní zahradami a parky. Krocení bujné vegetace může mít řadu podob, obvykle je vedeno estetickým hlediskem, v případě vzrostlých stromů přichází ke slovu zajištění bezpečnosti. Řídicím faktorem může být i praktická funkce porostu: rostliny vyrábějí kyslík, vyluzují libé vůně, lahodí našemu oku, některé nás živí a třeba takový živí plot nám poskytne soukromí. Tím ale využití flory nekončí – ze živého materiálu se dá i stavět!

Starat se o zahradu je pěkně náročné a tak si i ten nejzdatnější zahradník někdy potřebuje dáchnout. Ano, může si koupit zahradní nábytek, ale také si může nechat židli na zahradě vyrůst. Pár let to sice potrvá, ale výsledek za to čekání a péči bezpochyby stojí. pook_in_chair_03

Rychlejší cesta k venkovnímu posezení vede přes měkoučký, voňavý a stylový zelený gauč: stačí si ho uplácat z hlíny podle svých představ a nechat porůst trávou.

sodsofalg

Aby bylo kde se ukrýt před pichlavými slunečními paprsky, hodil by se přístřešek. I ten si můžete na zahradě vypěstovat a uplést: je libo listnatý domeček, týpí nebo altánek?

creative-willowbean-teepee-full-of-kids How-To-Make-Living-Willow-Structures-1-600x450 RHS_ADV0000304_170563

V dostatečně rozlehlé zahradě se bude pěkně vyjímat živý tunel plný plodů nebo barevných kvítků.

from-modern-pioneer living-structures

lemonarbor-660x990

2670962176

Menší zahrádku oživí rozkvetlá branka.

red-rose-arbor-ann

Pro svou neprostupnost se staly oblíbenými strážci soukromí živé ploty. Jak keřík vedle keříku roste, vzniká hustý plot. Oplocení však může mít i méně neproniknutelnou podobu a bude rozhodně přátelštější než drátěný nebo zděný plot.

w1

Komu je krocení a kroucení stromů a keřů proti srsti, může se pustit do sochy ze sukulentů, která dodá zahradnímu prostoru zvláštní kouzlo.

20141219_152848

Nechte se také inspirovat, jak ochočenou zeleň doplnit o zámkovou dlažbu či zahradní obrubníky