Někdo balkón má, někdo nemá a sní o něm, ale okolnosti mu nepřejí a splnění kýženého snu se zdá být v nedohlednu. Dobrou zprávou pro všechny touživce může být vynález, který umožní mít alespoň alternativní balkónek a to bez velkého budování.

V balkón se může proměnit střešní okno. Dánská firma Velux přichází na trh s inovativním oknem Cabrio. Vypadá jako poněkud protáhlé střešní okno, ale umí mnohem víc než jen pustit do pokoje trochu světla a (alespoň v některých lokalitách čerstvého) venkovního vzduchu. Zatímco horní část okna Cabrio lze otvírat jako každé standardní střešní okno, spodní část je vybavena zábradlím, které se při užití správného chvatu vysune směrem ven a vytvoří tak drobný balkónek, z něhož si jeho vlastník může užívat výhled, pohled na svět z výšky a vůbec osvěžující zážitek. A kdyby bylo nejhůř a doma vám hořelo, lze ho použít jako nouzový východ. Okno můžete pořídit v několika provedeních, aby vám jeho design ladil s interiérem i exteriérem. Největší překážkou v pořízení tohoto střešního okna 2v1 je, že střecha domu, na niž si chcete okno nainstalovat musí být mezi 35 a 53 stupni.

Velux1 Velux2 Velux6 Velux10 roof

Ani obyvatel nepodkrovního bytu ale nemusí zoufat, i on si může užít o něco víc výhledu díky oknu "More Sky". Autorem tohoto konceptu je argentinský architekt Aldana Ferrer Garcia: vymyslel vysouvací okno, které sice nerozšíří životní prostor o mnoho, ale přece jen dokáže malý byt oživit. More Sky  pustí do bytu více světla a pro odvážné může představovat skvělé místečko k relaxaci s výhledem na oblohu.

extending-window-more-sky-aldana-ferrer-garcia-14 extending-window-more-sky-aldana-ferrer-garcia-19 extending-window-more-sky-aldana-ferrer-garcia-20