Málokterý styl bydlení je v současnosti tolik populární jako ten skandinávský. A není divu. Interiér vytvořený tímto způsobem je zařízen tak, aby působil útulně a příjemně. Nechybí zde jak spousta textilií, tak ani přírodních materiálů. Pokud vás zajímá, co to skandinávský styl je a jak jej můžete vnést i do svého domova, jste na správném místě. 

Skandinávský styl bydlení je v současnosti velmi oblíbený. Ležérně zařízený interiér v sobě kombinuje prvky z hned několika interiérových stylů – najdete zde jak minimalisticky čisté tvary a linie, taki nábytek, který pracuje s materiály z venkovského designu. Vše je doplněno o neutrální a přírodní barvy, dekorace a spousty textilií. 

Podle čeho skandinávský design poznáte?

  • Prostory jsou světlé a vzdušné– i když je v interiéru použitá tmavší barva.

  • Interiéru dominují světlé barvy – bílá, krémová, pastelové tóny, ale také modré a šedé odstíny.

  • Přírodní materiály – zejména dřevo v různých podobách.

  • Kombinace moderního se starožitným.

  • Spousta doplňků z textilií, kam patří deky, plédy, ale i spousta polštářků.

  • Kombinace nejrůznějších typů osvětlení.

Vzhledem k původu tohoto stylu (oblast Skandinávie) se inspirace pro tento styl bydlení hledá zejména v přírodě. Právě dřevo zde hraje hlavní roli. Jde o nadčasový materiál, který lze využít mnoha způsoby. Ať už ve formě nábytku, podlahy, ale třeba i dekorací. Dřevěný nábytek má nejčastěji rovné a čisté linie, podlaha je světlá. Velmi často se můžete setkat také s tím, že je nábytek ze dřeva natřenou bílou barvou.

Zapomenout však nesmíme ani na další materiály, jako jsou kov, sklo či kámen. Velmi oblíbený je též mramor, který je součástí nábytku (například deska u odkládacího stolku), nebo jej lze použít ve formě obkladu. Důležité jsou také přírodní textilie, kam můžeme zařadit len, vlnu, kůži či bavlnu. 

Pracujte se světlými barvami i kontrasty

Vzhledem k zimě a tmě, která na severu panuje, se seveřané snaží své interiéry maximálně prosvětlit. A to nejen dostatkem umělého osvětlení, ale také světlými barvami v interiéru. Světlé mohou být stěny, podlaha, ale také nábytek. Pokud nechcete, aby prostor působil chladně, volte teplejší tóny bílé barvy, například smetanovou. Bílou barvu můžete doplnit pastelovými tóny, šedou či světle hnědou. Chybu neuděláte ani s modrou.

Do skandinávského designu patří také kontrasty. A to například kontrast velkých bílých ploch a černých kontrastů v podobě doplňků, koberců nebo textilií. Kontrast můžete tvořit také u nábytku, kde spojíte staré s novým.

Bez doplňků by to nebylo ono

S množstvím doplňků to přehánět nemusíte, ale určitě byste se jim neměli vyhnout. Dejte přednost kvalitě nad kvantitou. Můžete si koupit měkký pléd, umělou kožešinu na podlahu, ale také polštářky. Chybu neuděláte ani v případě, kdy prostor zaplníte zelenými rostlinami. Přidejte pár svícnů, výrazné hodiny, nějakou vázu, fotky na stěny a máte hotovo.

Kvalitní osvětlení je základ

Protože chcete interiér maximálně prosvětlit, nesmíte zapomenout ani na lustry, stojací lampy, ale také nejrůznější lampičky. Na dodatečném osvětlení se ve Skandinávii opravdu nešetří. Do kuchyně a pracovny volte bílé světlo, do obývacího pokoje a ložnice je však vhodnější intimnější žluté světlo.

Jak vidíte, zařídit si doma kousek Skandinávie není složité. Když už nyní víte, jak si skandinávský interiér zařídit, můžete se pustit do proměny svého domova v oázu klidu a pohody. V budoucnosti se můžete těšit na další články, kde si posvítíme na nejrůznější součásti tohoto způsobu bydlení.