Oliwia i Rafał jsou důkazem toho, že bohémský styl lze vytvořit opravdu kdekoliv – třeba i v Polsku. Jejich dokonale vyzdobený interiér domu do posledního detailu hraje barvami a útulnou hravou atmosférou. V dnešním článku si představíme blíže jednotlivé tipy, jak docílit podobného efektu i u sebe v domácnosti. Ale pozor, možná už z domu nebudete chtít nikdy odejít!
Když se řekne bohémský styl, mnohým z nás se vybaví umění, chaos, barvy, divokost a neuspořádanost. Máte pravdu, takový byl obecně jeho počátek. Bohémský styl ve smyslu interiérového designu nabral inspiraci od pocestných umělců a hnutí hippie. Můžeme v něm nalézt etnické a přírodní prvky nashromážděné častým cestováním a kočovným životem. Bohémský styl se stal velmi populární zejména kvůli hravosti a kreativitě týkající se výroby nábytku za účelem šetření co největšího množství peněz. Dekády hojně využívaného dekorování v bohémském stylu vykrystalizovaly tehdejší trend do dnešní podoby. Protože dnešní doba nabízí nespočet stylů pro výzdobu interiéru, můžeme se v nich lehce ztratit a těžko si nějaký vůbec vybrat. Bohémský styl ale nejvíce přetrvává v teplých krajinách v blízkosti moře, jako je například Austrálie. Díky své podstatě však tento styl bývá hodně různorodý a v každé krajině může vypadat jinak, podle tamních typických předmětů a dostupných materiálů.
Co v interiéru Oliwie i Rafała pravděpodobně nenajdete, jsou studené odstíny barev. To přináší jistotu k utvoření příjemného hřejivého prostředí v domácnosti. Pokud s bohémským stylem začínáte, držte se teplých barevných odstínů, například pastelových barev.
Oliwia i Rafał pro svou domácnost zvolili hojný počet pokojových rostlin. Prostoru dodávají živost a další výraznou barvu, kterou se lze inspirovat pro další možnosti dekorování. Tam, kam se zelené pokojovky nehodí, zvolili sušené obilné klasy dodávající prostoru pouštní uzemňující nádech. Navíc jejich krémová barva skvěle ladí s okolním prostorem.
Koberce, závěsy, deky, polštáře. To vše lze kombinovat, když mluvíme o bohémském stylu. Aby prostor ale nepůsobil přehnaně a neuspořádaně, volte tlumené pastelové barvy, které navzájem ladí.
Příjemné hřejivé osvětlení v podobě lampiček a světýlek je jedna věc, ale nechat v prostoru zářit přirozené denní světlo skrz okna je věc druhá. V kombinaci s tlumenými pastelovými odstíny hnědé a oranžové barvy prostoru dodá opravdovou jedinečnost a místo, kam se budete chtít vždy vracet.
Zaoblené tvary
V interiéru Oliwie i Rafała vidíme zaoblené tvary hned na několika místech. Výrazný prvek tvoří oblouková malba na zdi a kulaté zrcadlo. Dále je zde například lustr s kulatými světly nebo třeba kruhový koberec. I pohovka v obývacím pokoji vyniká svými kulatými tvary a působí díky nim měkce a pohodlně.
V bohémském interiéru nemusíte křečovitě přemýšlet, co se k čemu hodí. Použijte předměty, jenž vás hřejí u srdce a naladí na určitou vzpomínkou. Pokud si nejste jisti, použijte podobné odstíny. V interiéru Oliwie i Rafała se jedná například o vázy, svícny nebo zrcadla se slaměným dekorem připomínající slunce a hřejivou letní atmosféru.
Interiér domu je doslova propletený ratanem. Ten neodmyslitelně patří k bohémskému stylu a dodává mu lehkost a stylovost. Kvalitní masivní dřevěné prvky však také nesmí chybět. Prvotní investice možná bude zpočátku vyšší, ale vydrží vám klidně i po několik generací. To vás také může inspirovat v hledání nábytku z druhé ruky. Ostatně, to je prvotní myšlenka bohémského stylu!
Jak můžete vidět, ani v koupelně nechybí pokojové rostliny. Koupelna je pro ně díky vlhkosti skvělé místo, kde se jim bude dařit. Všimněte si masivního kusu dřeva, jenž tvoří oporu pro umyvadlo. V prostoru se nachází dřevěná stěna s výklenky pro uskladnění všeho potřebného a dokonale ladí k dřevěné desce pod umyvadlem.
V celém domě můžeme vidět práci s kreativitou a tím, co je dostupné. I z tak malého balkonu lze pomocí pár nápaditých prvků vykouzlit úžasný prostor pro letní odpočinek. Nesmí chybět ani ratanový nábytek a závěsná světýlka. Takový balkon už jen čeká na partu kamarádů a příjemné letní posezení.
Nelamte si příliš hlavu s tím, jak přivést bohémský styl do vaší domácnosti. Použijte předměty, které se líbí vám a jsou dostupné. Nachází se ve vašem bytě například cihlová stěna? Výborně – nechejte ji tam a pracujte se svou kreativitou. Inspirujte se jinými kulturami a hlavně se nebojte experimentovat.