Živé květiny jsou bezpochyby ozdobou každého venkovního i vnitřního prostoru. Kromě toho, že pěkně vypadají a některé dokonce vyluzují příjemnou vůni, umí také čistit vzduch, který dýcháme a který bohužel bývá plný škodlivých látek poškozujících naše zdraví. To si spousta lidí moc dobře uvědomuje, ale investuje raději do čističky vzduchu s tím, že to mají bez starostí: přístroj zapojí do sítě a on už se o všechno postará. Když se ovšem do problematiky čistoty vzduchu a zeleně na stěnách podíváme o něco hlouběji, zjistíme, že se nám kytky za trochu péče bohatě odmění.

Každá živá květina v bytě přispívá k našemu zdraví, čím je jich více, tím lépe. Okenní parapety se však zaplní poměrně rychle a stolečky a poličky nainstalované speciálně pro další zelené přírůstky také. A přesto můžete mít doma i tisíce rostlin bez toho, aby byl váš byt nepropustnou houštinou ne nepodobnou džungli. Elegantní řešení skýtají tzv. vertikální zahrady, zdi porostlé zelení. Taková květinová zeď vám vyčistí vzduch, zkrášlí prostředí, pomůže vám cítit se lépe, uvolněněji, tlumí zvuky a pokud to s ní rozjedete ve velkém (zvenku nebo zevnitř), ušetří vám také spoustu energie, protože funguje jako přirozená izolace a také jako ochrana zdi před nepříznivými vlivy počasí.

Základní podmínkou pro úspěšné pěstování zelené zdi je zajištění vhodného prostředí pro vybranou floru. Jsou květiny, které potřebují ke zdárnému prospívání dostatek světla, v potaz je ale třeba vzít také vlhkost vzduchu a možnosti zálivky. Živou stěnu si můžete vyrobit úplně sami, pakliže se na to necítíte, poradí vám odborníci. Mezi nejvýkonnější odstraňovače jedů ze vzduchu se řadí bambusová palma, azalka, chryzantéma, nesmrtelný zelenec, aloe vera, břečťan nebo lopatkovec. Rostliny lze různě kombinovat a vytvářet hotová živá umělecká díla: rostliny se umístí do květináčů a ty se namontují na zeď. Pak už nezbývá než květinám věnovat základní péči a plně si užívat veškerých přínosů, které nabízejí.

Jak může taková zelení přetékající zeď vypadat? Možná byste se divili, jak jde s různými odstíny zelené čarovat!

fh-living-walls1

fh-living-walls2

wall-green-room-interior

fh-live-wall6

EIA-Living-Wall-Green-over-Grey-9-537x402

Birmingham1

6a00d8341c67ce53ef010537004168970c-500wiProj-Minto-M1

OxBlue Construction Camera: Rogers Science and Health Building 0