Při každém pohledu na naši hnědou plechovou bránu, která dělí dvorek od okolního světa, mi poklesnou koutky. A když vylezu na ulici a vidím dlouhou řadu domů a mezi nimi tatáž nepropustná hnědá vrata, radši sklopím zrak k šedé silnici. Vchod do vašeho království (ať už je to zahrádka či jinak upravený venkovní prostor kolem vaší rezidence) ale vůbec nemusí být tak nekompromisně nepřátelský kus plechu, řádka příček nebo strohá mříž.

Nechte svoji branku ožít! Nebojte se oblých tvarů, neobvyklých motivů ani pestrých barev. Je sice pravda, že pokud nejste umělečtí kováři nebo rodilí všeumělové, nemusí se vám podařit zhotovit si úžasnou branku vlastními silami a nejspíš vás čeká nějaký ten zásah do rozpočtu, ale výsledek za to jednoznačně stojí. Obyčejné branky bývají vyrobené ze dřeva nebo kovu. Těchto bytelných – ale zároveň tvárných – materiálů se nemusíte vzdávat, ani když uvažujete o vrátkách neobyčejných.

Jestli se vám na zahradě válí pár suchých větví, nekrmte jimi kamna, dejte jim šanci!

I docela běžná branka stlučená z prkýnek může prokouknout, stačí nebát se barev a tvarů.

Se dřevem jsme ještě neskončili, i když na tohle už si s hromádkou dřívek nevystačíme.

Poměrně zajímavého efektu lze dosáhnout i recyklací již nepoužívaného nářadí.

Kované branky prostě mají šmrnc. Ať už si vyberete jednoduchý vzor s decentním zdobením, nebo něco vyšperkovanějšího, bude to s největší pravděpodobností trefa do černého – stačí citlivě sladit vzezření branky s celkovým laděním zahrady či domku. Prohlédněte si fotogalerii pro inspiraci, jak oživit zahradu prostřednictvím dalších prvků, jako je zámková dlažba a další prvky zahradní architektury.