Parné léto je (konečně) za námi a o slovo se hlásí podzim. První podzimní den je za námi a ačkoli se snad ještě nějakého toho slunného a relativně teplého dne v blízké době dočkáme, teploty klesají a počasí se naladilo na zakaboněnou oblohu a občasné deště. Je načase vytáhnout ze skříně oblečení, které nás před nepřízní počasí ochrání, a zkontrolovat stav deštníku. Pakliže zjistíte, že stav vašeho deštníku již není vyhovující nebo konstatujete, že s tímto parapletem se již na veřejnosti vidět nenecháte, můžete zauvažovat nad japonskou specialitou: deštníkem, který se tváří jako obyčejný jednobarevný, ovšem jakmile zmokne, promění se v deštník neobyčejný.

Jen si představte, že od teď už nebudete ten vlezlý déšť proklínat, ale budete se na něj těšit, protože vám zkrášlí deštník. Jakmile začne krápat, vytasíte se se svým na první pohled tuctovým deštníkem a ten, světe div se, se v mžiku "vybarví", objeví se na něm vzor! Za záhadnou proměnou nestojí žádné čáry, ale technologie výroby: vzor se za mokrých podmínek zviditelní, protože je vyroben ze savého materiálu, zatímco pozadí je ošetřeno voděodolným prostředkem. Vzhledem k tomu, že vynález pochází z Japonska, výrobci upřednostňují vzory odkazující právě k japonské kultuře, ale sehnat se dají i méně tradiční vzory. Aby byl vliv tradiční japonské kultury ještě patrnější, mají šestnáct paprsků, tedy víc než deštníky, na něž jsme zvyklí v našich končinách. Deštníky údajně odolávají i větru a dají se používat i jako slunečníky (ovšem pokud je nepocákáte vodou, neukáží světu svou skrytou krásu), protože vás ochrání před UV zářením.

 umbrella-reveals-pattern-wet-japan-15umbrella-reveals-pattern-wet-japan-17umbrella-reveals-pattern-wet-japan-gif-2umbrella-reveals-pattern-wet-japan-13umbrella-reveals-pattern-wet-japan-14umbrella-reveals-pattern-wet-japan-7