V patrovém rodinném domě nebývá obvyklé mít výtah, ačkoli jak jeho obyvatelé stárnou, skřípající klouby a krátící se dech by pomoc při zdolávání schodů zoufale potřebovaly. V pokročilém věku se ale každému nebude chtít pouštět do velkého bourání a budování výtahu. To už naštěstí není nezbytné. Pojďme se seznámit s podtlakovým výtahem, který umí to, co obyčejný výtah, ale pořídíte ho za zlomek ceny, do několika dní a bez dramatické přestavby domu.

Speciální výtah, jenž lze nainstalovat do téměř každého patrového či vícepatrového domu, připomíná skleněnou trubku. Ve skutečnosti je vyrobený z hliníku a plexiskla. Dráty byste v něm hledali marně, funguje totiž jinak než běžné výtahy, na vzduch: kabina výtahu jezdí nahoru a dolů díky rozdílu tlaku nad ní a pod ní. V tomto výtahu se také nemusíte bát, že by se třeba kvůli výpadku proudu kabina zasekla mezi poschodími nebo že kabina žuchne volným pádem dolů. To fyzikální zákony nedopustí, podtlakový výtah je naprosto bezpečný. Navíc nevyžaduje žádnou speciální údržbu.

Samonosný výtah je určen pro domácí použití, tomu také odpovídají jeho rozměry: do kabiny o průměru necelého jednoho metru se vmáčknout jen tak tak dva lidi. Výtah nicméně dokáže transportovat náklad o celkové hmotnosti přes 200 kg, což není zas až tak málo. Stěny výtahu jsou průhledné, takže cestující mohou sledovat, jak jim cesta ubíhá, případně mávat těm, kteří čekají dole na další jízdu. Uvnitř kabiny výtahu je nainstalováno halogenové světlo, ovládací knoflíky jsou rovněž podsvícené, není tedy třeba se bát užívání výtahu ani v noci.

vacuum elevator 2 White1

 vac-NearSpiralStairs-15Kpix

vac-EmptyWithDoorOpen-150pix

vac-dudeStandingInWithOpenDoor-150pix

howtheywork