Mozaika na rozdíl od jiných obkladů zřejmě nabízí největší rozmanitost a prostor pro individualismus a fantazii člověka. Podporují to i výrobci, kteří nabízejí zákazníkům, aby si navrhli takzvaný osobní mix. 

Jak na to? Princip je jednoduchý – vyberete si různé barvy a určíte, kolika procenty by která barva měla být ve výsledku zastoupena. Zvolit můžete dvě nebo tři, ale také sto různých odstínů. Zbytek už za vás udělá počítač! 


Obrázek 

Zdroj: www.gachtrangtricaocap.com 


Rozměry mozaikových obkladů a jejich využití 

Jako mozaika se označují obklady s rozměrem od jednoho centimetru čtverečního po velikost 5 x 5 cm, někdy až 7,5 x 7,5 cm. Nejčastěji se však setkáte s velikostí 2 x 2 až 2,5 x 2,5 cm. Zajímavé jsou i další vlastnosti těchto obkladů – možnost zvolit si vlastní barevnou kombinaci a klást ji také na nerovné, zaoblené stěny. Použít ji můžete na zdi, ale i na podlahu.  


Obrázek 

Zdroj: pinterest.com 


Moderní metody pokládání mozaikových obkladů 

Mozaika se prodává nalepená na pomocné síťce o velikosti 30 x 30 cm, se kterou se klade do lepidla. Existuje ještě druhá možnost, kdy jsou kostičky nalepené z lícové strany na papíru, který se po položení strhne. Nemusíte se tak bát žádných zdlouhavých a pracných metod pokládání miniaturních kostiček jedné vedle druhé, ani s tím spojených nákladů. Obrázek 

Zdroj: www.architectureartdesigns.com 


Druhy mozaiky a cenová rozmezí 

Nejlevnější mozaika, která stojí od 800 Kč více, je keramická. Od 1200 Kč zaplatíte za skleněnou a nejvíce, kolem čtyř tisíc za kamennou. Nejčastěji se upravuje mramor, žula, travertin apod. Ceny se týkají rozměru kostek zhruba 2 až 2,5 cm. Zpravidla platí, že čím menší má mozaika vzor, tím bude dražší. Obrázek 

Zdroj: www.mytechref.com 


Mozaika v koupelně 

Možnosti využití mozaiky v koupelně představují například dokonalou imitaci vzácných vytěžených přírodních mramorů. Série bývají doplněny řadou pásků a dekorů. Ve výsledku jsou pak tato díla v podstatě k nerozeznání od materiálů přírodních, které jim byly předlohou. Mozaikou by však neměla být obložená celá koupelna. V daném prostoru by měla mozaika podtrhnout jen to podstatné. Také je třeba počítat s tím, že mozaikové plochy, které jsou permanentně vystavené kontaktu s vodou, bude zapotřebí jednou za čas přespárovat. 


Zdroj: www.living.cz (Z.Bohdalová), bydleni.idnes.cz