Lidé jsou různí a to je určitě dobře. Zatímco někteří bývají striktně konzervativní, jiné to táhne k alternativám. A kdo se nebojí sáhnout po neobvyklých možnostech v oblasti stravování, mnohdy si hledá netradiční cesty i v dalších záležitostech, třeba v odívání nebo bydlení. Když chce člověk věrný tradici rozdělit místnost na dvě samostatné části, postaví zeď. Alternativně smýšlející člověk dost možná ani nebude toužit po nějakém předělu, ale když se mu přece jen z nějakého důvodu zachce oddělit třeba prostor na spaní od prostoru zasvěcenému práci či zábavě, patrně zauvažuje nad něčím méně definitivním a nekompromisním.

Vhodným řešením by mohla být pohyblivá zeď. Nenechte se mýlit, takové vynálezy se neobjevují jen v pohádkových tajemných hradech! Architekt Ben Milbourne, ekodesignerka Leyla Acaroglu a nábytkový designer David Waterworth vyrobili naprosto současnou a reálnou otočnou knihovnu přes celou stěnu, která dělí větší místnosti na dva menší pokojíky, zároveň však umožňuje v případě potřeby celý prostor do značné míry opět propojit. Police knihovny lze otočit o 360°, což v praxi znamená, že mohou vytvářet relativně nepropustnou bariéru, ovšem díky polohovatelnosti polic není problém regulovat průchod vzduchu či světla mezi místnostmi.

Aby té alternativnosti nebylo málo, pohyblivá knihovna je vyrobená z použitého dřeva, které by jinak nečekal žádný slibný osud. Materiál dodává knihovně zvláštní kouzlo: na první pohled je jasné, že se nejedná o "čerstvé" dřevo, poněkud opotřebovaný charakter překližky však koresponduje s celkovým laděním celého bytu jakož i se smýšlením jeho obyvatel.

bookcase_200715_01 bookcase_200715_03