Většina z nás si pamatuje Michaela Poplara Rostocka, jako Mr. Sorry z pořadu České televize Den D. Tento úspěšný podnikatel mimo jiné investuje do začínajících firem. Na někoho může působit nekompromisně a přísně, což jsou ve světě byznysu důležité vlastnosti. Co jste možná o tomto úspěšném a cílevědomém podnikateli nevěděli, se dočtete v následujícím rozhovoru. Ve svém nabitém programu si dokáže najít čas na malování. I když tvrdí, že za něj maluje Ukrajinec Sergej, který žije ve sklepě :). Budete velice překvapení, jak osobitým humorem tento člověk oplývá.  

Máte jasnou představu, jak bude obraz přibližně vypadat, když začínáte malovat? Nebo se rozhodujete až v průběhu tvůrčího procesu?

 Serger Orlov (SO) - Jediný obraz, co se mi nelíbí a má nejvíce likes na FB jsem namaloval, aniž bych na začátku věděl, jak má vypadat. Jde o "Tajné Zoo, tajná zvířata". Ostatní jsou víceméně koncepčně připravená, než jsou namalovány. Tajné ZOO, tajná zvířata

Jak snášíte kritiku, pokud vůbec nějaká na Vaše díla je? Poradíte nám, jak se s nepříjemnou kritikou poprat? SO - Vzhledem k tomu, že neumím česky (tento text překládá pan Poplar), tak nemusím kritiku řešit na přímo a pan Poplar si na nic nestěžuje, takže je snad vše OK!

Kolik času věnujete malování?

SO - Nemám nic jiného na práci, malování platí můj nájem a stravu, tak třeba 4 hodiny denně. Mládí prožité v Sovětském svazu a sovětská armáda mne naučily skromnosti. 

Jaký byl první impulz pro to, abyste své kresby začal zveřejňovat? Michael Poplar (MP) - Tady už mohu odpovědět já, protože to dávám na FB já. Jednou jsem takhle seděl u bratra na chalupě, byl horký letní den a pil jsem pivo. Řekl jsem si, co když ten Sergejův obraz vyfotím? Co když ho dám na Facebook? Tak jsem to udělal. Sergej souhlasil, protože neví, co to je Facebook. 

Jaká díla visí na stěnách Vám?

 MP - Průběžně Sergejovy obrazy obměňuji, je to plodný autor. V ložnici mám třeba: Do ložniceDo ložnice 2 Na chodbě mám třeba: Do chodbyDo chodby 2

Malujete velkoformátové obrazy? Jaký byl Váš největší obraz, co jste namaloval?

 SO - Jako vše v Rusku a i u mě fyzicky (Sergej má 2 metry) nemám mentální kapacitu se šmudlat s malými věcmi. "Malé" je metr na metr. Můj momentálně největší obraz je 2 m na 60 cm, ale už rozšiřujeme stodolu a v létě přijdou "masivnější" formáty!   

Většina lidí maluje, aby se odreagovala. Malujete ze stejného důvodu? Prý máte rád stresové a krizové situace v podnikání.

SO - Já nepodnikám, to pan Poplar. Já jsem veterán války v Afganistanu a Čečensku. Maluji, abych zapomněl na hrůzy války a vytvořil něco krásného. Navíc maluji, abych nemusel platit nájem a nemusel se vracet zpět na Ukrajinu.   

Na Facebooku se Vás neustále někdo dotazuje na ceny obrazů. Je vůbec cena, za kterou byste obraz prodal?

MP - Prodal jsem jediný Sergejův obraz a jeho výtěžek jsem poslal na pomoc Ukrajině. Ostatní neprodávám, protože cenové nabídky, ať se zlepšují, neodpovídají tomu, kolik mají pro mne obrazy cenu.  Jestli něco prodává bokem Sergej, nevím, popírá to...   

Kdyby byla možnost vydražit Vaše obrazy a výtěžek věnovat charitě, šel byste do toho? MP - Už se stalo. SO - Už se stalo.   

A jak se daří Sergejovi? ;) 

SO - Děkuji za optání. Pro nás z východní Evropy je ČR takové malé Švýcarsko. Moc se mi tu líbí, na rozdíl od Maďarska nebo Polska tu máte Ukrajince a Rusy rádi a my Vás máme také rádi.   O autorovi obrazů: Sergej Orlov (nar. 1965, Donbas). Otec Rus, matka Ukrajinka. Před tím, než začal malovat a přestěhoval se do ČR, působil jako odstřelovač v sovětské a ruské armádě. Aktivně bojoval v Afganistanu a v Čečne.  Poté se stal pacifistou a omluvil se pozůstalým těch, které zastřelil. Začal cvičit yógu a malovat. Od roku 2009 žije v ČR. Chcete foto? Tady je jedno z Afganistanu:

Sergej