Technika kusudama pochází z Japonska, kde se poprvé objevila již v 11. století. Kusudama je druh modulárního japonského origami a v překladu znamená květinová koule. Původně se tyto koule vyráběly ze sušených bylin. Koule má přinášet majiteli štěstí, zahánět zlé duchy a zlepšovat energii v okolí. Zpestří Vám jakoukoliv místnost, kde jí zavěstíte.  Fleurogami květy jsou velice dekorativní a mají všestranné využití. Jak zajisté vidíte, fleurogami vypadá úžasně. Chcete ho také zkusit vyrobit? Neváhejte a s chutí do toho! Přejeme mnoho trpělivosti a přikládáme fleurogami návod :) 

Postup - jednoduchý květ

Žlábek na kolečkách je zobrazen jako přerušovaná čára a při skládání je to sklad směřující dolů. Stříška-.-.-. -. -. -. -. – je na kolečkách zobrazena jako čerchovaná čára a při skládání je to sklad směřující nahoru. 1) Kolečko přehněte na půlku a rozložte. Otočte o 90° a opět uprostřed přehněte. 2) Spojte k sobě dvě nejbližší stříšky a vytvořte v horní třetině kolečka žlábek. Žlábek vytvořte i v druhé třetině kolečka. A nakonec kolečko otočte na druhou stranu, takže vše je naopak. 3) Spodní část kolečka přeložte napůl nahoru a všechny sklady jakoby vložte do druhé poloviny kolečka (foto č. 1). Slepením všech cípů k sobě vznikne jeden okvětní lístek (foto č. 2).4) Z květu A si můžete složit třeba tento zápich a mnohem víc.


Postup - složitější tvary 

1) Květ se skládá ze čtverce jakéhokoliv rozměru, na obrázku je 5×5 cm, květ je drobný a jemný. 2) Čtverec přeložíme na půlku a vznikne nám trojúhelník. 3) Spojte oba rohy k sobě na střed a vznikne kosočtverec. 4) Krajní (horní) roky nadzvedněte a rozložte opět na malé kosočtverce. 5) Horní část trojúhelníku složíme na polovinu, aby opět vznikl jeden velký trojúhelník, opět u obou trojúhelníků. 6) Oba trojúhelníky složíme na polovinu. 7) Nyní skládanku slepte a vznikl jeden okvětní lístek. Na jednu kytičku potřebujete 5 – 6 okvětních lístků. Pokud budete lepit celou květinovou kouli, potřebujete jich 60 (12 kytiček z 5 okvětních lístků). Kytičku můžete zpestřit např. barevným korálkem, který nalepíte doprostřed nebo použitím barevných papírů, fantazii se meze nekladou.