Určitě jste se s ním už potkali. Takové malé nic, ze kterého děti doslova šílí. Těžko dnes najdete člověka, který by neznal antistresovou hračku fidget spinner. Antistresová hračka, která na první pohled téměř nezaujme, způsobila „šílenství“, jaké si můžete pamatovat ještě z dob virtuálního zvířátka Tamagoči.

Odkud se vzal?

Fidget spinner byl původně vyroben jako antistresová pomůcka pro osoby trpící ADHD, chronickou úzkostí a autismem. Jeho „stvořitelka“ chemická inženýrka Catherine Hettinger si patent na svůj vynález nechala zaregistrovat už v roce 1993. Dnešní spinnery se však od toho původního liší, což sama Hettinger nepopírá. Vynalezení fidget spinneru jí přisoudily zejména listy jako The New York Times či The Guardian. Kdo dal ale podobu současnému spinneru je však ve hvězdách, a tak jej může vyrábět prakticky každý.

Jak na spinner používat

Použití hračky je jednoduché. Jde jen o to, roztočit plastovou vrtulku s ložiskem uprostřed. A protože je princip velmi jednoduchý, stal se spinner doslova návykovou záležitostí. V obchodech si ho můžete pořídit v mnoha velikostech, tvarech i barevných provedeních za opravdu nízké ceny. A tak jej děti často nosí stále při sobě, ať už do školy nebo k volnočasovým aktivitám. Původní význam hračky, tedy snížení stresu a zvýšení soustředění, se ale vytratil.

Tipy a triky na točení

Na Youtube najdete nejrůznější videa triků, které se dají s fidget spinnerem udělat, a bez nadsázky lze říct, že se jedná o triky složité, jež vyžadují maximální soustředění, zručnost a preciznost. Spinner teď zkrátka najdete úplně všude. Já sama jsem byla zvědavá, proč z té hračky všichni vyšilují. Po vyzkoušení jsem to ale ihned pochopila, a mohu s jistotou říct, že dokonale zklidňuje. A tak až se budete na své děti zlobit, proč se od spinneru nemohou odtrhnout, vyzkoušejte jej také.