Uvažujete (nebo plánujete uvažovat koncem léta) o pořízení krbu? A co vás vlastně napadne, když se řekne „krb“? Oheň, příjemné teplo, pohoda, dřevo, čmoud a popel, který je potřeba vymést? Ano, to by mohla být stručná charakteristika klasických krbů. Moderní krby už se obejdou i bez dřeva a tedy bez štípání špalků, přikládání, neprostupné kouřové clony, popela, zrádných sazí, ale hlavně bourání, pokud jste neměli velkou hranatou díru do zdi naplánovanou už při stavbě domku. Kdepak, dnes je možné přinést si krb v tašce, postavit ho třeba na stůl, nalít do něj bioethanol či jiné (zpravidla ekologické) palivo, uvelebit se na gauči a odevzdaně pozorovat plápolající plameny. A když vás omrzí, zase ho sbalíte a někam uložíte. Nevýhodou komfortu těchto vymožeností je absence líbezného praskání a vůně dřeva linoucí se pokojem.

Ale vezmeme to pěkně od začátku. Krby se dnes už nebudují kvůli Santa Clausovi ani čistě kvůli zajištění příjemné domácí teploty za mrazivých dní. Stávají se standardním vybavením a estetickým obohacením bydlení. A aby si krb mohl doma užívat skutečně každý, nabízený sortiment produktů je čím dál tím bohatější. Velkým hitem jsou ekologické krby, které nepolykají dřevo, k činnosti jim postačí biolíh. Ten se vyrábí z obnovitelných surovin, má dobrou výhřevnost a při jeho hoření nevznikají žádné jedovaté zplodiny (biolíh se rozkládá na vodní páru a oxid uhličitý), zápach ani kouř. Jeden litr paliva vydrží tři až pět hodin, to záleží na výkonu krbu. Některé krby mohou zastat i funkci aromalampy. 

Při výběru toho pravého krbu se kromě jiného asi budete řídit velikostí. Majitelé rozlehlých rezidencí se velkých krbů bát nemusí, ale co obyvatelé skromných bytečků? Nic se nebojte, široká nabídka „krbů“ na zeď, na stůl či na poličku jistě uspokojí i vaši touhu po zářivém zdroji tepla. A kolik taková fajnová legrace stojí? Záleží na tom, jak moc jste nároční, ale menší přenosné ekologické krby se dají pořídit za velmi rozumnou cenu, zvlášť teď mimo sezónu.

Dost bylo řečí, pojďme se podívat, čím si lze zkrášlit a zahřát obývák, ložnici nebo třeba terásku.

Proč troškařit – krb může být dominantním prvkem místnosti.

Francouzská společnost Arkiane přichází s působivým designem velkých krbů.

Němečtí designeři ze studia Redwitz sázejí na kovy.

Máte rádi barvy? I krb může hrát nejrůznějšími odstíny pastelových barev.

Pokud ovšem preferujete sklo, nemusíte mít obavy, že byste si snad nevybrali.

 Krb na stole nebo na poličce?

A na závěr něco pro ty, kdo se nespokojí jen tak s něčím: neotřelý design, otočný krb, krb s televizí...